Kad je Aristotel, ah taj veliki um starogrčke filozofije, utvrdio da je žena samo nepotpuni (deformisani) muškarac, sjena onog što je idealno, utkana u nerazumijevanje i slabost, osjetih prvi ubod srama. Historija je spisak nepravednih sudova, ali ta oznaka – hladna, gotovo matematička u svojoj neljudskosti – zapečatila je sudbinu miliona nas, jer zaboga Aristotel. Stid me je što sam žena.
Kad je crkva kroz sve svoje epohe, u svojim strahovima pred zlim, u ženama vidjela demonske oblike, optužujući ih za čarobnjaštvo, vještičarenje, bacajući ih na lomače uz riječi da vatra očisti njihovu pokvarenost, u tom dimu sam osjetila težinu kolektivne krivice. Nevine su gorjele jer su bile žene, jer su se usudile biti drugačije. I kroz tekstove se sjećamo – smijem li reći čak i osuđujemo – samo njih, vještica, a ne i onih koji ih na toj lomači spališe. Stid me je što sam žena.
Kad su sve djevojčice Kine bile vezivane za bolne tradicije obrezivanja stopala kako bi zadovoljile ideal ljepote i pokornosti, kosti su im lomljene pod težinom patrijarhalnih očekivanja. Svaki zavoj, svaki krik, bio je simbol njihovog zatočeništva, bez obzira na paralelu i merdijan, koliko daleko ili blizu, da li znam ili ne znam, boli. Stid me je što sam žena.
Kad su u Indiji djevojčice zakopavane žive jer su se smatrale teretom porodice, a dječaci slavili kao bogatstvo, tlo je postalo svjedokom njihovog izumiranja. Njihova smrt nije bila tragedija, već praksa. Praksa koja još uvijek nosi sjene i obrise, pa kad hodiš kroz hramove, ulice, drumove i šume, duh njihov šapuće da su oprostile i prihvatile, ali mole da se ne zaboravi. Stid me je što sam žena.
Kad je Ruso, prosvjetitelj, prosvijetlio nas, o prirodnoj sudbini žene kao majke i supruge, negirajući joj pravo na obrazovanje, pravdu ili bilo kakvu individualnu ambiciju, povukoh se u sebe. Kako da nadmašim zatvorenost tih okova? Zar moje misli nemaju vrijednost? Nikome ne treba još jedna profesorica, još jedna spisateljica, još jedna da se kurva sa muškarcima po radnim mjestima, jer zaboga to nije moja prirodna sudbina. Stid me je što sam žena.
Kad je Henrik VIII naređivao smaknuća svojih supruga, optužujući ih za izdaju, dok su one bile samo žrtve njegovog kaprica, svaka odsječena glava bila je krik protiv sistema koji nas je smatrao zamjenjivima. Kao na traci, i danas – sljedeća. Nismo ništa drugo do mašina za rađanje muških nasljednika, jer gdje će žena na tron (i onda mu se desila Elizabeta I). Stid me je što sam žena.
Kad su štrajk radnica u tekstilnoj industriji u Nju Jorku ugušili u krvi, paleći tvornicu sa tijelima zatvorenih žena, samo zato što su se usudile tražiti dostojanstvo, moja duša je gorjela s njima. Njihov krik za pravdom ugušen je dimom kapitalističke brutalnosti. A ta ista kapitalistička brutalnost me tjera da radim više nego ijedan muškarac – i kad krvarim, i kad ovuliram, i mjesec nakon što rodim – i opet me ne plaća isto kao njega, ne tretira, ne vidi, ne unaprijeđuje. Stid me je što sam žena.
Kad su žene u nacističkim koncentracijskim logorima bile silovane i prisiljavane na medicinske eksperimente, njihova tijela pretvorena u laboratorijske objekte, njihova patnja bila je šutnja historije. Svi se kolektivno svrstavaju u isti koš jer bilo je i muškaraca tamo. Jeste, ali žena je svučena do kosti od svih emocija dostojanstva, silovana, mučena, pa tek onda ubijena. Stid me je što sam žena.
Kad nam je femicid postao svakodnevnica, kada su žene ubijane jer su se usudile reći ne, jer su odbile, jer su željele živjeti slobodno, svaki udarac, svaki metak, svaka krvava noć bila je rana u mojim grudima. Jer i ja sam žrtva šake mog oca jer je to uredu, on ima pavo nada mnom. Stid me je što sam žena.
Kad smo gledali Nizamu, lijepu, unakaženu, javno, brutalno pretučenu, poniženu, ispred svog malodobnog djeteta, ispred hiljada očiju koje su gledale i nazdravljale tom barbarskom činu, jer zaboga – zaslužila je jer je žena. Kako me je tek tad bilo stid što sam žena. I strah.
Kad su žene u Afganistanu bile zatvorene u svoje domove, uskraćene za obrazovanje, rad, pa čak i svjetlost sunca, dok su njihovi muževi donosili odluke o njihovim životima, osjetih kako se moje misli guše pod burkom koja nije moja. Stid me je što sam žena.
Kad je svijet nijemo promatrao i naš genocid, sa hiljadama žena silovanih kao dio rata, pravila ratovanja su zanemarena, njihova tijela postala su bojno polje, moja bol postade neizdrživa, jer zaboga Dženita, u ljubavi i ratu je sve dozvoljeno. Stid me je što sam žena.
Kad su glasovi silovanih djevojčica u crkvenim internatima predugo ostali zakopani, njihov strah bio je njihov zatvor. Njihova trauma nije bila samo njihova, već svih nas. Taj strah migolji među nama kad se same vraćamo u gluha doba, penje se uz kičmu, pod vrat i davi prije nego li se bilo šta desi. Ali zaboga, šta ću napolju u ta doba sama? Tražim probleme. Stid me je što sam žena.
Kad su žene u Saudijskoj Arabiji decenijama bile prisiljene živjeti u sjeni, zabranjeno im je voziti, raditi ili putovati bez dozvole muškarca, osjetila sam kako se moji vlastiti koraci sužavaju u maleni krug. Sloboda, ta najosnovnija ljudska potreba, za nas je bila iluzija. I koliko mi je god dozvoljeno da putujem, vazda me se pita – da li ti otac da radiš to što radiš? Da li je on saglasan da živiš sama, u svijetu, u tuđini? Da li ga je strah? Ja se ponašam da sebe ne osramotim, a ne svog oca, zašto svoje ponašanje ne ispitaš ti, ali ne – Stid me je što sam žena.
Kad su danas, u 2024.godini, žene u Iranu ubijane zbog pogrešno nošenog vela, kad su na ulicama gasile svoje živote u plamenu prkosa, shvatih da naše pravo na život nije dato, već oduzeto. Kad mi na aerodromu u Dubaiju, priđe djevojka imena Frida i narandžaste kovrdžave kose i zelenih očiju, da me upita da sjedne sa mnom da jede i popije pivo prije nego se vrati u Teheran, i jadna se pravda zašto pije pivo, kao da joj ja sudim, kao da ću ja da je davim. Stid me je što sam žena.
I mogu da pišem o stoljećima bola, ove riječi ne pišem u pokajanju što sam žena, već u prkosu. I sav taj stid koji su mi historija, religija, kultura i društvo nametnuli nije dokaz moje slabosti, već snage. Snage da preživim, da izgradim, da volim i grlim svijet koji me odbija, i da volim sebe uprkos svemu.
I taj stid nije dio mene, nije ono iskonsko iz mene. To je oružje koje su nam stavili u ruke da bismo same sebe srušile. Da se međusobno poubijamo. Da upiremo prstom jedna u drugu. Riječima jedna na drugu. Oružjem jedna na drugu. Jer su nas ubijedili da je bolje dodvoriti se muškarcu i okrenuti leđa jedna drugoj nego stati jedna uz drugu.
I ponosna sam što sam žena. Ponosna sam jer nosim historiju otpora, preživljavanja i borbe. Bol je svjedočanstvo, nekome nauk, svijetu na dušu.
Ponosna sam žena i mislim često na sve druge žene i djevojčice koje su imale nažalost lošiju sudbinu, jer su žensko.
Mislim da je jedina faraonova žena bila skroz ravnopravna mušku i vladala sa njim ravnopravno, ovo sve ostalo je čista potisnutost kroz istoriju i vrijeme.Koliko puta samo pomislim koliko je žena na lomači spaljeno, koliko je žena silovano u ratovima, a pomislim i ono najgroznije da se u afričkim plemenima i dan danas djevojčice obrezuju, bol, tuga, sramota, i suza u oku za sve 😢i ponosna sam na svaku svaku ženu koja uspije, koja pomogne drugoj ženi, koja nije ljubomorna drugoj ženi, koja je shvatila da mora tako radi svog uma i da to daje dalje da mi žene moramo da se međusobno pomažemo i stojimo jedna uz drugu u ovom glupom i okrutnom muškom svijetu🌹🌒🌕🌘
Mene nije sramota što sam žena, jer nam generalno nedostaje srama.
Sram = stid
Sramota = stidljivost
Pozdravljena si, Selina 😊
Ja znam što sam upotrijebila ovu rečenicu. Malo više pažnje na časovima blogovanja, Bruti Fruti. Otpozdravljen si mi 😊
To je prirodni poriv za samoodržanjem, kako ne kontaš? U prirodi svojoj smo multifunkcionalnija bića, da ne kažem bića višeg reda (zgražavanje😱). Zato je i počelo sa matrijarhatom.
No, postoje veće face od nas. Muškarci koji ovo naprijed napisano ZNAJU i super im je to. Zato što im je sila zdrava, zato što su snažni.
Jeste, rjeđi su nego ovi drugi, a tu krivicu snosi upravo sve ovo što si ispisala.
Kada majke počnu pokazivati silu svoju u punoj svojoj snazi sinovima svojim, jer ne mogu očevima. Teško je to, tu leži jezgro straha, onoga što se transponira u nesvjesni osjećaj ugroženosti, a ponekad i mržnje.
Odoh preduboko, dosta me je.
(P.S. Aristotel je zbog ovoga i izbjegavao da se seksa sa ženama. Nije jedini. Potonje ideologije su samo prežvakavale iste ideje. Da se razumijemo, vjerovatno nije počelo sa Aristotelom. Možda su izvor sjećanja iz matrijarhata.
Aristotel je zbog ovoga i izbjegavao da se seksa sa ženama?Pa jel bio peder?Ako jest nisam znala.
Đe nije?!
Zakačio homićke razgovore od Platona (gdje je učio), a onda prenio na Aleksandra Makedonskog (koga je učio).
Iako mislim da su sva trojica okusili robinje/slabije obrazovane žene. Slobodne građanke sigurno nisu🤣
Aleksandar Veliki, ja o njemu sve mislila pošto je bio veliki borac da je imao i moćne žene, doduše, umro je mlad i bio stalno u borbi, kad je mogao imati ženu?😄Et vidiš kad se pogleda od pamtivijeka bilo pedera, a sad se ljudi nešto kostriješe na to, ko et nije to normalno, pa možda nije normalno, ali postoji čak i u životinjskom svijetu💁🏻♀️morski prasići mogu biti pederi.
Treba napomenuti da se na to nije gledalo kao danas već kao prenošenje znanja, vrlina, mudrosti intelektualnu povezanost, štasveveć. Dominantni muškarci su imali visoku poziciju u društvu i ujedno su birali i nasljednike i drugove na svojim pozicijama, ali su često birali i muškarce nižeg staleža za svoje igrice i da se glas o njima i njihovoj snazi širi.
Dakle više kao statusni simbol. Osude su počele sa krišćanstvom i uticajem crkve.
Danas žena ne može na miru biti žena jerbo muškarci su ipak bolje i žene.
zena, musko,musko,zena,ne valja ovo ne valja ono, vaki naki,vracanje u proslost vako nako,meni vise dopizdile te price gender wars.
Ma sta je ovo komentar na odobravanju, da nije zbog neke zabranjene rijeci sto sam koristila hahaha
Odličan post, Selina. Stvarno si uspjela dati dobar pregled većine nesretnih stvari koje su se dogodile (i još se događaju) ženama samo zato što su žene. Kamo sreće da nisi imala ovoliko materijala na raspolaganju.
Nikad mi nije palo na pamet da se stidim što sam žena, naprotiv. Jedino mi je ponekad došlo da se stidim što pripadam ljudskoj vrsti.
P.S. Vezano za Aristotela i njegove sklonosti, pade mi na pamet Sapfa.
Šta misliš, je li istina ono što se pričalo o njoj?